Ovaj samostanski kompleks ima posebnu važnost za kulturno-povijesnu baštinu otoka Pašmana jer je izravno povezan s hrvatskom srednjovjekovnom državom, odnosno s vladarem Petrom Krešimirom IV. Nalazi se na južnom dijelu otoka, na brdu Ćokovac, 2 km sjeverozapadno od mjesta Tkon.
Crkva sv. Kuzme i Damjana prvi put je spomenuta oko 1070. godine kada je hrvatski kralj Petar Krešimir IV. dodijelio pravo na crkvu i okolne podjede samostanu sv. Ivana Evanđelistara u Biogradu.
Sljedeći hrvatski vladar, Dmitar Zvonimir također je biogradskim benediktincima darovao posjede na Pašmanu. Nekoliko desetljeća kasnije Venecijanci su u svom ratnom pohodu protiv hrvatskog kraljevstva razorili grad Biograd zajedno s benediktinskim samostanom. Novo utočište benediktinci su pronašli upravo na Pašmanu, a 1125. na Ćokovcu su dovršili izgradnju novog samostana. Da je otok Pašman bio sigurno utočište za lokalno stanovništvo svjedoči događaj iz 1202. kada su se crkveni dostojanstvenici i plemstvo grada Zadra sklonili u samostan na Ćokovcu u bijegu od Mlečana koji su bili razorili grad Zadar.
Samostan na Ćokovcu bio je obnavljan tijekom svoje prošlosti ali mnogo od srednjovjekovnih elemenata. Samostanska crkva u potpunosti je sačuvala gotički izgled, a ostali su i dijelovi nekadašnjeg trijema i ogradnog zida.
Izvor: pasman.hr